Je pro pivo vhodnější lahev, nebo plech?

Lahvové pivo, neboli lidově řečeno „lahváč“, je jasnou volbou mnoha z nás, když se u regálu rozmýšlíme, v jaké podobě pivo koupit. Stále oblíbenějším se však ve světě piva stává pivo v plechu. 

Proč tomu tak je, a proč pivo v plechu není horší (ale naopak možná dokonce lepší) volba, než pivo lahvové, se dozvíte na následujících řádcích.

Nepřátelům piva vstup zakázán

Největšími nepřáteli piva jsou světlo a kyslík. Díky světelným paprskům může pivo měnit chuť i aroma a je dobré jej od nich ochránit. Hnědé lahve výraznou část světla zachytí, zelené jsou na tom o poznání hůře. Plech je na tom však naopak lépe. Blokuje totiž veškeré světlo a pivo tak chrání nejlépe.

Ani kyslík pivu neprospívá a i zde plechovkové pivo vítězí. Zatímco lahve i po stáčení stále mohou propouštět menší množství kyslíku, který následně pivu škodí, plechovka je zcela utěsněna a pivo v ní tak lépe chráněno.

Mobilita vpřed

Pro plechovkové pivo hovoří také jeden čistě pragmatický důvod, kterým je přenosnost. Pokud si odvezete autem ze supermarketu basu lahvového piva rovnou do garáže a pivo zkonzumujete třeba při grilovačce na zahradě, nemusíte tento problém řešit. 

Pokud si však chcete vzít pár piv třeba na túru, můžete rozdíl několika stovek gramů či dokonce kilogramů během celého dne pocítit. S plechovkou navíc nebudete muset řešit, čím si svou zaslouženou odměnu v přírodě otevřete.

Na zelené vlně

Myslet na přírodu i během popíjení piva? Proč ne! Je několik důvodů, proč je pivo v plechu příznivější k životnímu prostředí, než pivo v lahvi.

Pivo v plechu je, jak jsme zmiňovali výše, lehčí a jeho přeprava tak stojí méně paliva. Dle Americké agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) je navíc zrecyklováno pouze 26,4 % skleněných lahví, zatímco až 54,9 % hliníkových plechovek. Pokud tedy třídíte pečlivě odpad, životní prostředí zatížíte méně pitím piva v plechu.

Kovová příchuť? Mýtus!

Někteří konzumenti si myslí, že pivo v plechu může mít nádech kovové pachutě. To sice není tak úplně mýtus, avšak na vině není obal, ve kterém jste si pivo koupili. 

Pokud vám přijde, že pivo má kovovu pachuť, je to pravděpodobně způsobeno problémy při procesu vaření. Všechny plechovky od piva jsou vybaveny ochrannou vrstvou, která pivo chrání a kovové pachutě způsobené obalem tak není nutné se bát. Nejlépe pivo každopádně chutná ze sklenice, do které doporučujeme zlatavý mok před konzumací přelévat jak z lahve, tak z plechovky.

Takže lahev, nebo plech?

Je to zcela na vás! Pro lahev hovoří zejména zvyk a estetičnost, plechovkové pivo má však mnoho jiných výhod. Pokud jste jej tedy doteď zavrhovali, doporučujeme mu minimálně dát šanci. Je možné, že se pro vás stane oblíbeným obalem toho nejlepšího nápoje na světě.

Ať se již rozhodnete jakkoliv, vaše choutky dokážeme uspokojit na našem e-shopu www.luckybeer.cz, kde naleznete nejrůznější pivní speciály z České republiky i zahraničí.

Na zdraví!